Mysłakowice przecinają dwa szlaki turystyczne: czerwony z Karpacza na Skalnik i zielony z Cieplic do Karpnik. Ponieważ biegną one równolegle w odległości około 1 km od siebie, dlatego łączy je krótki szlak czarny. Główne węzły szlaków znajdują się obok przejazdu kolejowego na ul. Jeleniogórskiej; drugi obok pałacu (szkoły).
Urząd Gminy Mysłakowice składa serdeczne podziękowania Panu Emilowi Pyzik – autorowi wycieczek pieszych i rowerowych za wyrażenie zgody na ich publikację na naszej stronie internetowej.
1. Mysłakowice – Karpacz – Wang
W jedną stronę 14 km.
Z dworca kolejowego w Mysłakowicach jedziemy 200 m w kierunku Jeleniej Góry, następnie skręcamy w lewo przez tory kolejowe na ulicę Wojska Polskiego. Aleją starych dębów dojeżdżamy do pierwszej krzyżówki obok parku i skręcamy w lewo, jadąc dalej tą samą ulicą. Po minięciu kilku domów starych i nowych jesteśmy na drugim rozwidleniu, gdzie skręcamy w prawo w dół w stronę rzeki Łomnicy. Za mostem kierujemy się w lewo obok pięknych starych domów tyrolskich i powoli zbliżamy się do stacji paliw, którą omijamy z lewej strony. Przed nami obwodnica mysłakowicka – droga szybkiego ruchu.
Z dworca kolejowego w Mysłakowicach jedziemy w stronę Kowar ul. Godebskiego obok domu tyrolskiego pana Gałka po lewej stronie a osiedlem Włókniarzy, Powodzian i Tęcza po prawej stronie. Przejeżdżamy koło zakładu Pass Pol ( przedtem Mieszalnia Pasz a przed 1945 rokiem młyn wodny i piekarnia ). Zbliżamy się do Kostrzycy – tu po lewej stronie stacja redukcji gazu i dawny młyn oraz karczma – obecnie dom mieszkalny. Dalej mijamy gęstą zabudowę powstających nowych domów oraz domy stare, które powoli zmieniają swój wygląd i przeznaczenie. Zbliżamy się do rozwidlenia przed mostem, gdzie w prawo droga biegnie do Ścięgien i Miłkowa a w lewo na dwa stare mosty kamienne z 1898 roku. Za mostem skręcamy w prawo ( w lewo droga do Bukowca ) w stronę Kowar. Jedziemy obok rzeki Jedlica, która w 1997 roku sporo narozrabiała, sklepu, szkoły i zbliżamy się do rozwidlenia na przystanku PKS, my jedziemy prosto w stronę Kowar.
3. Mysłakowice – Park Miniatur i Sztolnie w Kowarach
W jedną stronę 10 km.
Z dworca kolejowego w Mysłakowicach jedziemy ul. Godebskiego aż do Kostrzycy, gdzie na krzyżówce jedziemy przez dwa mosty a następnie skręcamy w prawo. Jedziemy obok rzeki Jedlica oraz sklepu i szkoły. Na kolejnym rozwidleniu jedziemy prosto pod górkę. Na dużym rozwidleniu przed Kowarami wybieramy drogę, która prowadzi prosto, Wjeżdżamy do miasta, po lewej stronie za chodnikiem znajduje się kamienny krzyż pokutny z czasów średniowiecza. Jedziemy ul. Jeleniogórską, po lewej stronie płynie rzeka Jedlica, mijamy budynki dawnego szpitala i zbliżamy się do dużej krzyżówki. Prosto droga prowadzi do miasta, w prawo do Karpacza a my skręcamy w lewo na ul. Zamkową ( pamiętamy o przepuszczeniu wszystkich którzy jadą z góry od miasta ). Dojeżdżamy do Fabryki Dywanów po prawej stronie, którą mijamy oraz blok mieszkalny po lewej stronie i szukamy dużej otwartej bramy po prawej stronie przez którą również przejeżdżają strażacy, od rozwidlenia jest to około 400m. Nie obawiajmy się, że zabłądzimy, bo cały czas po prawej stronie jest wystarczająca informacja która nas doprowadzi do Parku Miniatur.
Od dworca kolejowego w Mysłakowicach jedziemy ul. Jeleniogórską w stronę Polamu. Po lewej stronie tory kolejowe a dalej park a w nim pałac. Na górce przekraczamy przejazd kolejowy i mijamy przystanek PKS oraz MPK. Z lewej strony dawne zabudowania folwarku pałacowego a po wojnie PGR u, obecnie własność prywatna. Po prawej stronie mijamy duży blok nr 9, niegdyś dom familijny dla Fabryki Manekinów, zjeżdżając w dół po lewej stronie mijamy dawny Szpital Joanitów z 1855 roku za czasów króla pruskiego Fryderyka Wilhekma IV, po wojnie Szpital Zakaźny a obecnie OHP Ochotnicze Hufce Pracy. Wjeżdżamy na żelazny most z 1898 roku ( poprzedni kamienny – garbaty ), gdzie po lewej stronie mijamy Ośrodek Zdrowia – poprzednio gospoda i kierujemy się w stronę dawnej Fabryki Porcelany z około 1880 r. po lewej stronie okazały budynek zajazdu, gospody z początku XX wieku obecnie dom mieszkalny i lecznica zwierzą oraz sklep. Na rozwidleniu dróg skręcamy w prawo w stronę Łomnicy. Mijamy sklep po lewej stronie a dalej Jelplast – fabrykę wyrobów pojemników z tworzywa sztucznego, następnie ruina Zakładu Drzewnego i wjeżdżamy na most.
Z dworca kolejowego w Mysłakowicach kierujemy się na ul. Godebskiego, następnie obok nowych osiedli mieszkaniowych zjeżdżamy w dół mijając po lewo Pass Pol i już jesteśmy w Kostrzycy. Dalej wśród gęstej zabudowy mijamy sklep i bar zbliżając się do rozwidlenia przed mostem. Po przekroczeniu dwóch mostów skręcamy w prawo na Kowary. Przejeżdżamy obok sklepu i szkoły mając cały czas rzekę Jedlicę po prawej stronie. Przed nami Kowary, pamiętajmy że na dużym rozwidleniu obok Zakładu Energetycznego nie skręcamy do Kowar lecz jedziemy prosto na obwodnicę i to my mamy pierwszeństwo. Podziwiając panoramę Karkonoszy wspinamy się do góry następnie mijamy rozwidlenie po lewej stronie i zbliżamy się do dużej krzyżówki. Ponieważ będziemy skręcać w lewo musimy wcześniej wyciągnąć lewą rękę i przed rozwidleniem przepuścić wszystkich, którzy jadą z góry od przełęczy i tych którzy jadą od Wojkowa.
Wycieczkę rozpoczynamy od dworca kolejowego w Mysłakowicach i jedziemy ul. Jeleniogórską. Przed „żelaznym” sklepem sygnalizujemy lewą ręką, że skręcamy w lewo na przejazd kolejowy i ul. Wojska Polskiego. Mijając dawną gospodę, kierujemy się w stronę parku, gdzie na rozwidleniu jedziemy prosto w stronę kościoła i pałacu. Jedziemy obok pomnika T. Donata i dojeżdżając do ostrego zakrętu, na którym stoi lustro. Tu obowiązkowo musimy zerknąć w niego czy mamy drogę wolną w prawą stronę. Ten duży dom na zakręcie to dawna gospoda, za nim budynek dawnej szkoły ewangelickiej, pastorówka – obecnie plebania, kościół i dawny pałac a obecnie szkoła podstawowa i gimnazjum. Tu zatrzymujemy się, bo za płotem stoi pierwszy krzyż pokutny. Po obejrzeniu i przeczytaniu odpowiedniego tekstu siadamy na rower i zjeżdżamy w dół w stronę rozwidlenia dróg. Lewą ręką dajemy sygnał że skręcamy w stronę mostu na rzece Łomnica. Tu należy bardzo uważać, ponieważ główna droga biegnie w prawo ale jest niewidoczna, ponieważ zasłania ją żywopłot.
Wycieczkę rozpoczynamy od dworca kolejowego w Mysłakowicach i kierujemy się w stronę Kostrzycy. Przed dużym mostem w Kostrzycy sygnalizujemy lewą ręką, że skręcamy w lewo, pamiętamy że przepuszczamy tych którzy jadą od Kowar. Jedziemy przez Bukowiec podziwiając zabytki z dawnej przeszłości aż do kolejnego rozwidlenia obok Starej Karczmy. Tu możemy zrobić pierwszy odpoczynek. Na rozwidleniu dróg nie zmieniamy kierunku i powoli wspinamy się w górę w stronę wzgórza a następnie zjeżdżamy w dół do Krogulca.
Z dworca kolejowego w Mysłakowicach do Karpnik jedziemy drogą najkrótszą, przez Kostrzycę, Bukowiec i Krogulec. Przejeżdżamy przez całą wieś aż za kościół na przystanek PKS obok Karioki. Tu skręcamy w lewo w górę w stronę Janowic i Trzcińska, najpierw za szlakiem żółtym a później bez szlaku na Przełęcz Karpnicką (475m n.p.m. ). Ponieważ na przełęczy jest płatny parking strzeżony, więc możemy tu pozostawić rowery i dalszą drogę odbyć pieszo. Z parkingu udajemy się w lewo przez jezdnię za szlakiem zielonym polną drogą przez łąkę w stronę lasu i Gór Sokolich. Po 10 minutach podchodząc ciągle pod górę jesteśmy obok schroniska Szwajcarka.
9. Szlakiem zabytków w Gminie Mysłakowice – Bukowiec
W jedną stronę 4 km.
Jest to wycieczka krótka ale bardzo bogata w treści z dziedziny zabytków. Rozpoczynamy od dworca kolejowego, a następnie kierujemy się na ul. Godebskiego. Po lewej stronie za sklepem stoi dobrze utrzymany dom tyrolski mieszkalno – gospodarczy, po prawej stronie nowe osiedle domków jednorodzinnych Tęcza z lat 2003 – 2005, za nim drugie z 1997 roku osiedle Powodzian a następnie trzecie z 1975 i 1983 osiedle Włókniarzy 4 bloki oraz ul. Szkolna z 1953 roku (lewa strona) 5 bloków. Na horyzoncie piękny widok na Karkonosze, tj. Śnieżkę oraz Czarny i Kowarski Grzbiet. Za małym laskiem w dolinie po prawej stronie dom tyrolski mieszkalno – gospodarczy na ul. Szkolnej, a po lewej stronie dawny młyn wodny i piekarnia, później Mieszalnia Pasz Treściwych, obecnie Pass Pol. Podjeżdżamy pod górkę między pierwsze zabudowania wsi Kostrzyca.
10. Szlakiem zabytków w Gminie Mysłakowice – Karpniki
W jedną stronę 8 km.
Do Karpnik jedziemy jak do Bukowca lecz dalej wspinamy się w górę, by po chwili zjechać do malowniczo położonej małej wioski Krogulec przy drodze z Bukowca do Karpnik. Krogulec – leży w dolinie Łupi na wysokości 350 – 380 m n.p.m. W początkach XIX wieku była ona własnością miasta Jeleniej Góry. Jak podaje dokument wsi Krogulec ...” ze względu na niewielkie rozmiary osady oraz rozległe położenie zaopatruje się ona w piwo u dzierżawcy wsi miejskiej – w Czarnem...”. W Krogulcu nie ma już szkoły od 1975 roku, dzieci uczęszczają do Karpnik a później do Łomnicy. Nie jeździ też autobus PKS. Wierni do kościoła chodzą do Bukowca. We wsi jest jednak sklep spożywczy i sołtys. Za ostatnimi domami droga skręca w prawo i przed nami ukazuje się wspaniały widok na Góry Sokole. Zostawiając za sobą dwa stawy hodowlane po obu stronach drogi zbliżamy się do krzyżówki dróg gdzie skręcamy w prawo, w stronę pierwszych zabudowań wsi Karpniki. Tu zatrzymamy się dłużej by poznać przynajmniej niektóre zabytki tej ciekawej miejscowości.
11. Szlakiem zabytków w Gminie Mysłakowice – Bobrów
W jedną stronę około 12 km.
Do Bobrowa jedziemy podobnie jak do Karpnik, lecz przed szkołą podstawową a tuż za sklepem spożywczym i mostkiem w Karpnikach skręcamy ostro w lewo między rzadko stojące domy na drogę wysadzoną drzewami. Jest to najkrótsza droga łącząca te dwie wioski. Dzisiaj jak widać zapomniana i mało uczęszczana. Niegdyś tędy jeździli właściciele tych ziem i pałaców, by złożyć sąsiadowi wizytę. Jedziemy powoli, bo droga miejscami jest wyboista, przez pola i laski oraz koło starych stawów. Po wyjeździe z lasu przed nami pierwsze zabudowania Bobrowa. Po prawej stronie powstaje nowe osiedle domków jednorodzinnych a po lewej stare zabudowania dawnego Bobrowa. Przed nami rozwidlenie dróg oraz okazały mur odgradzający wieś od pańskiej posiadłości. My skręcamy w lewo i po chwili jesteśmy na drugim rozwidleniu, gdzie skręcamy w prawo w stronę dawnego pałacu i dużej bramy. Możemy powrócić na pierwsze rozwidlenie i dalej prawo by zamek obejrzeć od tyłu.
12. Szlakiem zabytków w Gminie Mysłakowice – Wojanów
W jedną stronę około 6 km.
Od dworca kolejowego w Mysłakowicach jedziemy ul. Jeleniogórską w stronę Polamu. Po lewej stronie tory kolejowe a dalej park a w nim pałac – szkoła. Na górce przekraczamy przejazd kolejowy i mijamy przystanek PKS i MPK. Z lewej strony w oddali dawne zabudowania folwarku pałacowego a po wojnie PGR-u, obecnie własność prywatna. Po prawej stronie mijamy duży blok nr.9 niegdyś dom familijny dla pracowników Fabryki Manekinów, zjeżdżając w dół po lewej stronie dawny Szpital Joanitów z 1855 roku zbudowany za czasów króla Fr. Wilhelma IV, po wojnie Szpital Zakaźny a obecnie OHP – Ochotnicze Hufce Pracy. Wjeżdżamy na żelazny most z 1898 roku (poprzedni kamienny – garbaty) gdzie po lewej stronie Ośrodek Zdrowia, niegdyś gospoda i kierujemy się w stronę dawnej Fabryki Porcelany z około 1880 roku. Po lewej stronie fabryki okazały budynek dawnego Zajazdu-Gospody z początku XX wieku, obecnie dom mieszkalny, lecznica dla zwierząt i sklep.
Do Łomnicy jedziemy tak jak do Wojanowa, lecz zatrzymujemy się najpierw koło kościoła katolickiego, zespołu ewangelickiego i koło pałaców. Łomnica jest to jedna z najstarszych wsi w Gminie Mysłakowice, wzmiankowana już w 1305 roku. To duża wieś łańcuchowa położona na wysokości od 360 – 380m n.p.m. i rozrzucona na długości 4 km. Jest wioską przemysłowo-rolniczą, gdzie w latach 70-tych było tu ponad 250 gospodarstw chłopskich oraz SKR i GS. W 20 lat później rolników było już tylko 110. Sporo ludności pracuje w okolicznych zakładach przemysłowych i handlu. We wsi jest szkoła podstawowa i gimnazjum, przedszkole, biblioteka, klub i gajówka oraz stary kościół katolicki i resztki zabudowy ewangelickiej jak również dwa wspaniałe pałace. Przez środek prowadzi stara linia kolejowa, droga asfaltowa i płynie rzeka Łomnica.