8. Mysłakowice – Szwajcarka – Góry Sokole
W jedną stronę 12 km.
Z dworca kolejowego w Mysłakowicach do Karpnik jedziemy drogą najkrótszą, przez Kostrzycę, Bukowiec i Krogulec. Przejeżdżamy przez całą wieś aż za kościół na przystanek PKS obok Karioki. Tu skręcamy w lewo w górę w stronę Janowic i Trzcińska, najpierw za szlakiem żółtym a później bez szlaku na Przełęcz Karpnicką (475m n.p.m. ). Ponieważ na przełęczy jest płatny parking strzeżony, więc możemy tu pozostawić rowery i dalszą drogę odbyć pieszo. Z parkingu udajemy się w lewo przez jezdnię za szlakiem zielonym polną drogą przez łąkę w stronę lasu i Gór Sokolich. Po 10 minutach podchodząc ciągle pod górę jesteśmy obok schroniska Szwajcarka.
Szwajcarka w Górach Sokolich to schronisko położone na wysokości 520 m w płytkim siodle pomiędzy Krzyżną Górą a niewielką zalesioną kulminacją Trzech Koron. Jest to zabytkowy budynek wzniesiony w 1823 roku w stylu tyrolskim, alpejskim, nawiązując do architektury pasterskiej z okolic Alp Salzburskich. Początkowo pełnił funkcję leśniczówki i szałasu myśliwskiego w dobrach księcia Wilhelma Hohenzollerna rezydującego w pobliskim pałacu karpnickim. Był to domek zbudowany jako kopia budynku na Wyżynie Berneńskiej w Szwajcarii. Na parterze mieszkał leśniczy. Piętro zajmował gabinet myśliwski wspaniale urządzony z pięknym kominkiem. Później parter zamieniono na gospodę, zaś piętro nadal pozostawało jako prywatny apartament właścicieli Karpnik. Dopiero w okresie międzywojennym budynek zaczął pełnić rolę schroniska. W 1950 roku schronisko przejęło PTTK a pierwszym jego gospodarzem został Tadeusz Steć – późniejszy nauczyciel przewodników. Tu obowiązkowo należy się zatrzymać, by zwiedzić stare schronisko, kupić pamiątkę i solidnie się posilić przed dalszą drogą.
Schronisko Szwajcarka – Krzyżna Góra.
Jest to krótki, lecz atrakcyjny szlak wiodący na najwyższe wzniesienie Gór Sokolich. Od schroniska idziemy w kierunku północno – zachodnim za szlakiem: niebieskim, zielonym, czerwonym i czarnym, na sam szczyt doprowadzi nas szlak czarny. Podejście jest strome, a następnie dość strome przez las.
Szlak: niebieski, zielony i czerwony biegną dalej prosto. Tuż przed skrętem szlaku czarnego, po lewej stronie ścieżki, nieco wyżej od szlaku niewielka skałka Słoń. Jej kształt całkowicie tłumaczy nazwę. Na rozwidleniu dróg odchodzi w prawo ścieżka na pobliski szczyt Husyckich Skał.
Husyckie Skały – to granitowa wychodnia skalna. Przeszło 20m urwiskiem skały te opadają ku Przełączce (520m). Na szczycie platforma widokowa, z której jest ograniczony, lecz piękny widok na Sokolik. Nazwa skał wiąże się z wypadkami, jakie rozegrały się w nocy z 11/12 sierpnia 1434 roku w pobliskim zamku Sokolec na Krzyżnej Górze. Uciekający z płonącej warowni husyci zmylili tu wówczas drogę i runęli z urwiska w przepaść.
Po skręcie w lewo znaki czarne wiodą nas dość stromo w górę. Podchodzimy na wschodni stok Krzyżnej Góry. Szeroka ścieżka zmienia kierunek, skręcając ostro w prawo i doprowadza nas pod ściankę Krzyżnej Skały. Na jej szczyt prowadzą stopnie wykute w skale zabezpieczone poręczą. Na szczycie zainstalowano platformę widokową z barierą, z której można podziwiać wspaniałą panoramę Kotliny Jeleniogórskiej. Ponad platformą wznosi się żeliwny krzyż. Około 1832 roku na szczycie ustawiono okazały krzyż żeliwny o wysokości 7m (24 stóp) i rozpiętości ramion 5,2m z napisem Błogosławieństwo Krzyża nad Wilhelmem, jego potomstwem i całą doliną. Ważył on 40 cetnarów (2 tony), a wykonany został w hucie w Gliwicach. Prawdopodobnie poleciła ustawić go księżna Marianna dla uczczenia pamięci męża Wilhelma. Stąd późniejsza nazwa – Krzyżna Góra.
Krzyżna Góra – to najwyższe wzniesienie Gór Sokolich (654m). Teren Krzyżnej Góry, podobnie jak grupa Sokolika, jest miejscem ćwiczeń wspinaczkowych. Na północnym stoku, między Krzyżną Skałą a Skałkami Zamkowymi, znajdują się nikłe ślady gródka – zamku. Na miejscu starego grodu w roku 1207 wzniesiono nowy zamek za czasów Henryka Brodatego. Nazwa zamku Sokolec wywodzi się od gnieżdżących się w pobliskich skałach sokołów.
Na początku XV wieku Sokolec był w posiadaniu husyty H. Czyrna i stanowił oparcie dla zwolenników tego religijnego ruchu. Hanusz Czyrna zwabił do zamku wodzów husyckich, po czym oddał ich w ręce biskupa. W nocy z 11/12 sierpnia 1434 roku w czasie walki zamek spłonął. Nigdy już nie podejmowano jego odbudowy. Stoki Krzyżnej Góry zdobią liczne grupy skalne, których pionowe ścianki dochodzą do 50m wysokości. Są to między innymi Bukowa Skała, Grzęda oraz Zamkowe Skały i Jastrzębia Turnia.
W powrotnej drodze wracamy do rozwidlenia szlaków w pobliżu Husyckich Skał.
Krzyżna Góra – Sokolik.
Za znakiem zielonym i niebieskim schodzimy dość stromo w lewo na Przełączkę (520m). Szlak niebieski skręca w prawo do Trzcińska, my idziemy prosto. Ścieżka wchodzi w las, gdzie w lewo odłącza się szlak zielony do Wojanowa. Za znakami czerwonymi podchodzimy na południowy stok Sokolika. Zachodni skłon wzniesienia zdobią grupy skalne, do których można dojść ścieżką bez znaków. Na skręcie drogi w prawo idziemy prosto pod stok. Po chwili dochodzimy do Krzywej Turni. Jej przewieszony filar opada ku zachodowi 30 metrową ścianką. Położona nieco wyżej grzęda skalna nosi nazwę Sukiennice. Za znakami skręcamy drogą w prawo i podchodzimy dość stromo jeszcze kilka
minut przez las. Na wierzchołek Sokolika prowadzą żelazne schody. Z platformy widokowej na szczycie oglądamy panoramę północnej części Rudaw Janowickich, Góry Kaczawskie i Kotlinę Jeleniogórską oraz ruiny zamku Bolczów.
Sokolik to drugie co do wielkości wzniesienie w Górach Sokolich. Szczytowa turnia osiąga 642m. Dwa potężne filary zboczowe noszą nazwę Bliźniaków lub Sokolików. Na stokach Sokolika widoczne są skały: Wielbłąd, Baba, Sokola Lalka i Sokola Igła. Na zachodnim stoku wzniesienia znajdują się Sukiennice oraz Krzywa Turnia, które stanowią teren szczególnie ulubiony przez trenujących wspinaczkę skałkową.
W powrotnej drodze wędrujemy do schroniska Szwajcarka a następnie kierujemy się na przełęcz po rowery. Teraz mamy do wyboru wiele możliwych tras, by wrócić do domu.
1. Z przełęczy wracamy do Karpnik i na rozwidleniu skręcamy w prawo. Jedziemy przez całe Karpniki dojeżdżając aż do rozwidlenia na Krogulec na końcu wsi. Tu jednak jedziemy prosto do Łomnicy a następnie do Mysłakowic.
2. Na rozdrożu w Karpnikach skręcamy w prawo jak poprzednio i jedziemy przez wieś ale na kolejnym rozdrożu skręcamy w stronę Krogulca, Bukowca, Kostrzycy i do Mysłakowic.
3. Na rozdrożu w Karpnikach skręcamy w lewo na Strużnicę, Gruszków, Przełęcz, Wojków, Kowary, Kostrzycę do Mysłakowic.
4. Na rozdrożu skręcamy w prawo ale za szkołą przed sklepem skręcamy znowu w prawo na Bobrów, Wojanów, Łomnicę i Mysłakowice.

Artykułów : 2663
Odsłon : 4470129